Geoblog.pl    paniczewpodrozy    Podróże    Po smak północy - cz.1    Deszczowa Sigulda

Deszczowa Sigulda

Łotwa
Łotwa, Sigulda

Do Siguldy przyciągnęła nas dolina rzeki Gauji i perspektywa spłynięcia nią kajakiem. Póki co paskudnie zmienna pogoda, burze, deszcze i niska temperatura (w nocy 4 stopnie, w dzień maksymalnie 14) trochę ostudziły nasze zapały. Mieliśmy zatem dzień leniwy – spacerowaliśmy wzdłuż rzeki, odwiedziliśmy okoliczne zamki - właściwie ruiny zamku w Siguldzie i zamek w Turaidzie, który w większości też popadł w ruinę i to co dziś można oglądać to efekt prac rekonstrukcyjnych. Z wizyty w zamku najlepiej zapamiętaliśmy dom ogrodnika i ślicznie odremontowany dworek, w którym można było obejrzeć pełne wyposażenie sprzed wieku. Połowę mebli najchętniej zabralibyśmy do domu, ale Pani kustosz broniła ich zaciekle.
Z Siguldy ostatecznie na noc wybraliśmy się do Cesis, gdzie znaleźliśmy bardzo przyjemny kamping – zagarkalns, położony nad samą rzeką, ze sporą plażą, niezłą infrastrukturą i w bardzo przyjaznej cenie 9 euro za dwie osoby z namiotem i autem (w cenie drewno na ognisko, prąd, wifi, prysznice). Rozbiliśmy się, następnie Remik pastwiąc się nade mną i wypominając mi dzień leniwy i odwiedziny w cukierni przeciągnął mnie biegiem przez okropne wertepy, czułam się jakbym wbiegała co najmniej na Rysy. No ale było warto - jakby ktoś się wybierał do Cesis to za tutejsze rogaliki migdałowe z marcepanem dałabym się przeciągnąć biegiem chyba aż z Siguldy. Poza tym w Cesis, jak już w końcu udało nam się znaleźć otwarty lokal (w końcu dziś święto) zdegustowaliśmy bardzo dobrą zupę z borowików.
Na koniec zaopatrzyliśmy się w gałązki dębowe, Remik w Gauji złowił szczupaka (chociaż podobno ryb tu nie ma wcale), rozpaliliśmy wielkie ognisko, pijemy piwo (całe szczęście nie z Bauski), jemy ser z kminkiem, nie śpiewamy – nie będziemy straszyć zwierząt, w końcu jesteśmy w parku. Szczupaka nie jemy, bo się nad nim zlitowaliśmy i wypuściliśmy go do wody. Jest 23, ciągle jest jasno, za to temperatura spadła już do 8 stopni. Grzejemy się przy ognisku i chronimy przed opadami pod parasolem. Liczymy na to, że dziś się wypada i jutro Gauja poniesie nas do Ligatne.

zdjęcia niebawem

Panicze z Gryfic
Panicze z Gryfic - 2014-06-24 10:44
Oj dobrze Wam tam - u nas szału nie ma zimno, pada deszcz i jakoś tego lata nie widać ... a poza tym trzeba pracować ...
pozdrawiamy

paniczewpodrozy
paniczewpodrozy - 2014-06-26 20:47
Na Łotwie też deszcz i lata ani śladu, ale i tak jest pięknie. Poza tym jedyny zmarźluch w tym duecie został właśnie zaopatrzony w piękne wełniane estońskie rękawice :)

17.12.2015 - 10.01.2016

18.06.2014 - 19.07.2014